Jeśli rozważasz podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, na pewno chcesz dowiedzieć się kilku istotnych kwestii. Ile czasu zajmuje oczekiwanie na zatrudnienie? Jakie dokumenty są niezbędne na pierwszym spotkaniu z konsultantami? Zobacz, jak przebiega rekrutacja na to stanowisko i co warto wiedzieć!
Opieka Niemcy – praca
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wymaga szeregu kwalifikacji oraz predyspozycji osobowych, które pozwolą Ci rzetelnie i z zaangażowaniem wykonywać Twój zawód.
Opiekunka seniorów – cechy
Indywidualne uwarunkowania mają wpływ na wykonywanie pracy i radzenie sobie ze stresem, wśród pożądanych cech znajdują się m.in.:
- odpowiedzialność,
- łatwość nawiązywania kontaktów,
- cierpliwość,
- wrażliwość i empatia,
- uczciwość.
Poza niezbędnymi cechami osobowymi wymagane jest również doświadczenie i znajomość języka niemieckiego.
Zakres obowiązków opiekuna osób starszych
Praca opiekunki w Niemczech polega na wsparciu podopiecznego w codziennych czynnościach. Zakres obowiązków jest uzależniony od stanu fizycznego seniora oraz od tego, w jakim stopniu jego rodzina potrzebuje pomocy w opiece. Typowe obowiązki to:
- towarzystwo;
- wsparcie emocjonalne;
- pomoc w codziennych czynnościach;
- wsparcie w regularnym przyjmowaniu leków;
- prace domowe – sprzątanie, pranie, prasowanie;
- wsparcie w poruszaniu i przemieszczaniu się;
- załatwianie spraw w imieniu podopiecznego;
Jeśli interesują Cię konkrety, zajrzyj tutaj: https://laxocare.pl. Znajdziesz m.in..: informacje o aktualnych ofertach pracy, a w strefie opiekunki – odpowiedzi na nurtujące na Cię pytania i różne ciekawostki związane zarówno z codziennością podopiecznego, jak i z osobą opiekunki.
Opiekunka seniorów – etapy rekrutacji
Proces rekrutacyjny agencji i pośredników pracy zawiera kilka etapów. Opieka nad starszymi jest zajęciem multidyscyplinarnym, dlatego weryfikacji poddane zostaną różne zagadnienia, m.in.: z zakresu: psychologii, medycyny czy fizjoterapii.
Zgłoszenie kandydatury
Chęć podjęcia pracy możesz zgłosić przez formularz online, wysyłając mejla lub skontaktować się z wybraną agencją telefonicznie.
Telefoniczny kontakt od firmy
Dowiesz się o warunkach współpracy i dodatkowo zostaną zweryfikowane Twoje umiejętności: poziom znajomości języka i doświadczenie. Na pewno padnie również pytanie co do Twojej dyspozycyjności.
Spotkanie kwalifikacyjne
Na tym etapie padają pytania do opiekunek, pozwalające ustalić wartości i preferencje. Opieka nad starszymi w Niemczech jest wymagającym zajęciem, do którego przydatne są konkretne umiejętności. Dlatego możesz spodziewać się:
- sprawdzenia kwalifikacji,
- weryfikację umiejętności językowych.
Co więcej, możesz spodziewać się standardowych pytań dotyczących Twojego codziennego trybu życia lub pytania o to, czy masz prawo jazdy.
Zastanawiasz się, jakie dokumenty zabrać na spotkanie? Nie zapomnij o:
- dowodzie osobistym,
- numerze NIP,
- adresie Urzędu Skarbowego,
- świadectwie pracy,
- numerze konta bankowego,
- referencjach i potwierdzeniach ukończonych kursów.
Przedstawienie i wybór oferty
Po przebytych testach, na podstawie uzyskanych informacji, zostanie przygotowana oferta, dopasowana do Twoich preferencji i umiejętności.
Zawarcie umowy
Pozytywnie przebyta rozmowa kwalifikacyjna kończy się podpisaniem umowy. Agencje zatrudnienia niewątpliwie pomagają w załatwieniu niezbędnych formalności, organizują transport oraz kontaktują się z podopiecznym, udzielając mu niezbędnych informacji związanych z Twoim przyjazdem. Dodatkowo możesz liczyć na stały kontakt z polskojęzycznym koordynatorem, który będzie dostępny i pomocny w każdej sytuacji.
Proces rekrutacji na opiekunkę seniorów jest stosunkowo krótki, a okres trwania oczekiwania na zatrudnienie jest uzależniony przede wszystkim od zapotrzebowania.
Chcesz podjąć zatrudnienie jako opiekunka seniorów za granicą, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Skorzystaj z doświadczenia agencji zatrudnienia!