Odnawianie mebli – jak się za to zabrać

Renowacja mebli to doskonały sposób na nadanie drugiego życia używanym meblom. Jeśli lubisz starocie i klimat vintage, a jednocześnie nie chcesz wydawać gigantycznych sum na nowe sprzęty ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy w nim jak odnawiać meble, aby były oryginalne i wytrzymały z nami przez kolejne lata.

Malowanie

Najczęściej stosowanym sposobem odnawiania mebli jest malowanie. Pokrycie powierzchni odpowiednią farbą odświeża, ale też zabezpiecza sprzęt przed uszkodzeniami. Aby móc pomalować meble, muszą one być jednak wcześniej oczyszczone i czasem dodatkowo wypolerowane. Niekiedy należy zdrapać pozostałości po poprzednich kolorach. Do wyboru masz zarówno bezbarwne impregnaty, które jedynie nadadzą połysku lub wzmocnią kolor mebli, ale również matowe, różnokolorowe farby, które będą ciekawym sposobem na renowację antyków w eklektyczny i nowoczesny sposób.

Tapicerowanie mebli

Jednym z najtrudniejszych elementów do zakupienia w formie vintage są meble tapicerowane. Kanapy i fotele często są bardzo zniszczone. Ciężko doszukać się u nich potencjału. Jeśli jednak bardzo zależy ci na jakimś wyszukanym ostatnio na targu staroci meblu, który ma ubytki w tapicerce, jest nadzieja. Istnieją dedykowane tym usługom firmy, które specjalistycznie doradzą ci jak odnowić kupiony mebel i jakie materiały będą dla niego odpowiednie. Jedynym minusem jest to, że w zależności od zaawansowania działań, będą one kosztować odpowiednią sumę. Tapicerka mebli vintage nie odbywa się bowiem mechanicznie, lecz ręcznie, przez co taka usługa kosztuje więcej. Dla prawdziwych fanów retro nie jest to najczęściej przeszkodą.

Wymiana elementów

Często znajdując świetne meble vintage, rezygnujemy z zakupu ze względu na brakujące elementy, które wydają nam się niezbędne i niezastąpione. To duży błąd, ponieważ taki brak łatwo uzupełnić zamawiając u stolarza potrzebną część bądź poszukać nowych na aukcjach lub w specjalistycznych sklepach.

To co niszczy się najczęściej to uchwyty i rączki, którymi otwieramy meble. Jeśli brakuje ich w kilku miejscach bądź są nieestetyczne, warto pomyśleć nad zastąpieniem ich nowymi elementami. Jeśli drewno jest niezniszczone i solidne, warto zaufać jego potencjałowi. Gdy już nie mamy pomysłu, a np. kształt czy forma nas urzekły, warto zgłosić się do specjalisty, który zaproponuje rozwiązania. Jedynym minusem tej metody jest to, że trzeba wykonywać te elementy na zamówienie, co może trochę kosztować.

Dodanie lub usunięcie elementów ozdobnych

Kupując nawet dużą i nieatrakcyjną meblościankę, jeśli jest ona zrobiona z dobrych jakościowo materiałów, możemy stworzyć nowoczesne i oryginalne meble. Często efekt psują tandetne zdobienia oraz bezsensowne kształty. Z pomocą stolarza, można łatwo je usunąć, tworząc proste i minimalistyczne sprzęty.

Może pojawić się również odwrotna sytuacja. Jeśli chcesz nadać swoim meblom niepowtarzalnego wyglądu, renowacja staroci będzie doskonałym materiałem do takich eksperymentów. Nie ryzykujesz bowiem oszpecenia nowego i drogiego sprzętu i możesz puścić wodze fantazji, malując meble na ciekawe kolory i nadając im preferowane elementy ozdobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.