Historia robienia na drutach

Robienie na drutach jest stare jak świat! Zapewne doskonale pamiętacie czasy dzieciństwa, gdy wasze babcie tworzyły rękodzielnicze cuda w domowym zaciszu. Dziś robótki ręczne ponownie wróciły do łask, stając się ciekawą formą spędzania czasu również wśród młodego pokolenia. Czy zastanawialiście się, jak daleko sięga historia robienia na drutach i skąd pochodzi? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule!

Robienie na drutach obecnie – sklep z włóczkami

Historia dziewiarstwa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydać. Obecnie robótkami ręcznymi zajmuje się coraz więcej osób. Możemy do tego wykorzystać zarówno proste druty, jak i swoje własne dłonie. Robienie na drutach bez drutów też jest możliwe! Co więcej, pozwala nam stworzyć nietuzinkowe projekty i cieszyć się nowo nabytą umiejętnością. Wystarczy zapoznać się z techniką przerabiania oczek czy związywania nici i gotowe! Skąd pochodzi tradycja robienia na drutach? Sprawdzamy!

Gdzie zaopatrzyć się w materiały? Sklep internetowy z włóczkami – https://zamotane.pl/pl/c/Wloczki/15 – jest idealnym miejscem, jeśli planujesz zakup pierwszego zestawu dla początkujących dziewiarek. Znajdziesz tam najwyższej jakości akcesoria dziewiarskie, w tym druty z żyłką, kordonki maxi oraz tanie włóczki, tj. włóczka puffy.

Starożytność

To właśnie tutaj wszystko się zaczęło! W starożytnym Egipcie po raz pierwszy zaczęły pojawiać się jakiekolwiek wzmianki o robótkach ręcznych, a odkrycia naukowych badaczy to udowodniły. Jak możecie się domyślać, nie używano wówczas narzędzi, z jakimi mamy do czynienia obecnie. Dziergano przy pomocy jednego igłodrutu i włókien roślinnych czy zwierzęcych. Niewiele dzieł z tamtego okresu zostało… Niemniej starożytny Egipt przyczynił się do rozpowszechnienia ręcznych robótek na całym świecie. Gdzie powędrowały dalej?

Średniowiecze

Z krajów arabskich… do Europy. Dziewiarstwo najpierw rozwinęło się w obszarze Morza Śródziemnego, by w późniejszym czasie zawitać do Europy Środkowej i Północnej. Najstarsze zachowane średniowieczne rękodzieła pochodzą z XII wieku. Wyrabiano je głównie z wełny, lnu, a nawet jedwabiu. Tworzono wówczas mniejsze projekty, opracowywano nowe techniki dziergania. I choć dzięki starożytnym Egipcjanom, robienie na drutach stało się symbolem kultury europejskiej, to właśnie tutaj nabrało ono zupełnie nowego wymiaru. Z czasem zaczęły również powstawać organizacje zrzeszające dziewiarzy i postanowiono pójść o krok dalej. Co ciekawe, niemiecki malarz jako pierwszy uwiecznił ów zajęcie na swym dziele. Obraz „Buxtehude Altar” przedstawia bowiem dziergającą Madonnę.

XV i XVI wiek

Przełom XV i XVI wieku z punktu widzenia historii jest uznawany za kluczowy jako okres szerokiego rozpowszechniania robótek ręcznych. Noszono dziergane skarpetki, pończochy sukienki, rękawiczki… Sam Henryk IV, ówczesny król Anglii lubował się w ręcznie robionych akcesoriach. Co więcej, robótkami ręcznymi wówczas trudnili się wyłącznie mężczyźni. Dopiero z biegiem lat dziewiarstwem zajęły się także kobiety.

XIX wiek

Wynaleziona w 1589 roku maszyna dziewiarska nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, tym samym nie zastąpiła pracy ludzkich rąk. Niemniej początkiem wieku XIX ponowie zaczęto po nią sięgać. Napisano również pierwsze książki i opracowano nowe sposoby pozyskiwania materiałów. Przełomowym momentem był okres panowania królowej Wiktorii, która była ogromną miłośniczką dziewiarstwa. Śmiało możemy powiedzieć, iż przyczyniła się do rozpowszechnienia robótek ręcznych na salonach. Robienie na drutach stało się prestiżowym zajęciem dla dam.

Okres międzywojenny

Za czasów I Wojny Światowej robienie na drutach stało się sposobem na oderwanie się od ponurej rzeczywistości. Zmartwione kobiety wówczas szyły odzież dla swych mężów. Tuż po wojnie niewiele się zmieniło, a sama Coco Chanel postanowiła wpleść dziergane elementy w swoją kolekcję.

II Wojna Światowa a współczesność

I tutaj nastąpił… zastój. Dopiero wiele lat później dziewiarstwo ponownie zaczęło rozkwitać. Obecnie jest coraz częściej wybieraną formą spędzania czasu. Co istotne, robótki ręczne mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Obniżają poziom stresu, działają odprężająco, a przede wszystkim… pobudzają naszą kreatywność. Chwyć druty w dłonie i zacznij tworzyć pierwsze projekty. Z czasem zobaczysz znakomite rezultaty. Kto wie? Być może robienie na drutach stanie się twoją nową pasją…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.