Jak przechowywać kosmetyki, by zachowały swoje właściwości?

Każda kobieta używa wielu kosmetyków. Część przeznaczona jest do celów pielęgnacyjnych, część do wykonania makijażu. Zazwyczaj wszystkie produkty trzymamy w jednym miejscu, jednak niewiele z nas wie, że może skutkować to wieloma negatywnymi zjawiskami. Źle przechowywane kosmetyki szybciej się psują, tracą swoje właściwości, mogą nawet zacząć uczulać.

W jakim miejscu trzymać kosmetyki?

Kosmetyki nie powinny być przechowywane w ciepłych miejscach. Niezależnie od rodzaju kosmetyku takie warunki sprzyjają utracie cennych właściwości produktu, przez co ten staje się zupełnie bezużyteczny. Jeśli wiemy, że nie zużyjemy danego produktu w krótkim czasie, wybierajmy mniejsze opakowania, które łatwiej będzie nam do końca zużyć. W drogeriach sięgajmy po kosmetyki w butelkach lub pojemniczkach wyposażonych w atomizery, pompki, dozowniki, które ograniczą bezpośredni kontakt ręki z produktem. W ten sposób ograniczymy ryzyko rozwoju bakterii i niekorzystnych drobnoustrojów.

Krem do twarzy

Dobrym sposobem, aby maksymalnie wykorzystać składniki aktywne zawarte w kremie i spotęgować efekt pielęgnacyjny, jest przechowywanie go w lodówce. Zimno dodatkowo sprawi, że po nałożeniu na twarz odczujemy natychmiastową ulgę, opuchlizna zmniejszy się, a produkt lepiej wchłonie.  Termin przydatności w przypadku kremów wynosi 2 lata od momentu otwarcia. Warto jednak zwracać uwagę na wszelkie zmiany, jakie zaobserwujemy. Jeśli krem zrobi się gęsty, grudkowaty lub zmienił zapach, powinniśmy go bez zastanowienia wyrzucić. Zwracajmy również szczególną uwagę na kremy ekologiczne, bez konserwantów, których termin jest znacznie krótszy i zazwyczaj oscyluje w granicach 2-4 miesięcy. Dłuższy czas oznacza większą ilość wykorzystanych do produkcji konserwantów.

Pudry i produkty sypkie do makijażu

Pudry i wszelkie inne produkty sypkie należy trzymać z dala od wody i wilgoci. Po każdym użyciu dokładnie zamykajmy paletę lub opakowanie z produktem tak, by ograniczyć dostęp powietrza do środka. Pamiętajmy, że produkty te nie są odporne na uderzenia i upadki. Starajmy się układać je w bezpiecznych miejscach lub zaopatrzmy się w wygodny organizer.

Pudry, cienie, bronzery czy rozświetlacze zazwyczaj nakładamy przy użyciu pędzla. Jest to lepsze rozwiązanie niż wykorzystywanie w tym celu palca. Pędzle po użyciu wkładajmy do ogranizera, który będzie utrzymywał je w odpowiedniej pozycji tak, by nie łączyły się ze sobą nawzajem włosiem. Nie zapominajmy o regularnym myciu wszelkich wykorzystywanych pędzli, szczoteczek czy gąbek.

Tusze do rzęs, pomadki, szminki

Te produkty należy wymieniać jak najczęściej, ponieważ mają największą styczność z bakteriami znajdującymi się na naszych wargach czy rzęsach.Tusze do rzęs nie powinny być używane dłużej niż 4 miesiące, jeśli jednak produkt zaschnie, wyrzućmy go wcześniej. Pamiętajmy, aby podczas malowania rzęs niepotrzebnie nie wtłaczać powietrza do wnętrza opakowania poprzez wielokrotne zanurzanie i wyciąganie szczoteczki. W przypadku pomadek i szminek wymieniajmy je co pół roku. Produkty z tej grupy przechowujmy z dala od źródeł ciepła i wilgoci.

Właściwe wykorzystywanie kosmetyków sprawi, że będziemy mogli cieszyć się ich skutecznym działaniem, a w przypadku produktów przeznaczonych do wykonania makijażu doskonałą konsystencją i pigmentacją. Regularnie wymieniajmy kosmetyki, a unikniemy nieprzyjemnych zjawisk jak wysypki, alergie czy podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.