Bawełna to materiał, który towarzyszy nam w codziennym życiu. Jest idealny na każdą pogodę. W pełni naturalne tworzywo, pozyskiwany z nasion bawełnicy, uprawiane prawie na całym świecie to najpopularniejsza tkanina z której wytwarzana jest cała gama innych. Warto wiedzieć więcej o materiale, z którego mamy 80% ubrań w naszych szafach.
Właściwości bawełny
Materiał ten jest całkowicie oddychający. Pączki bawełny wyglądem przypominają watę – jest to włókno trwałe, które przypomina wyglądem taśmę pełną małych skręceń. Dzięki temu bawełna jest bardzo trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej strony jest bardzo rozciągliwa, dzięki czemu z łatwością dostosowuje się do naszego ciała. Bawełna nie uczula, dlatego nadaje się dla małych dzieci i alergików oraz osób z wrażliwą i chorą skórą. Bawełna zatrzymuje ciepło, bądź chłodzi skórę w zależności od jej grubości. Jest materiałem bardzo higroskopijnym – wchłania do 30% pary wodnej, bez wrażenia mokrego materiału, dzięki czemu wchłania pot pozostawiając nas w uczuciu komfortu na dłużej.
Materiał podatny na zabiegi
Bawełna to tkanina bardzo łatwo poddająca się zabiegom chemicznym. To właśnie dlatego wytwarza się z niej tyle innych tkanin bawełnianych o różnych cechach i właściwościach. Jednym z procesów jej uszlachetniania jest merceryzacja: kąpiel i naciąganie w roztworze sody kaustycznej powoduje poprawienie wytrzymałości tkaniny, wzmocnienie jej i zapobiegnięcie jej wykruszaniu w przyszłości. Bawełna to tkanina idealna do farbowania na wszelkie możliwe kolory. Inne procesy jakim poddawany jest ten materiał to: opalanie, dekatyzacja, strzyżenie, wybielanie i odtłuszczanie.
Jeden materiał, wiele możliwości
Istnieje bardzo dużo materiałów bawełnianych (sprawdź bawełnę w Sklep Bławatny). Tych najpopularniejszych jest około 20: od delikatnego atłasu i aksamitu aż do grubego i twardego sztruksu czy jeansu. Z bawełny produkuje się także celulozę, papier i watę.
Najpopularniejsze tkaniny bawełniane:
Aksamit
To tkanina, która pochodzi z Indii, wytwarzana specjalnym splotem sześciodrutowym. Jest dosyć gruba i w charakterystyczny sposób odbija światło pod różnym kątem oraz tłumi dźwięki. Najważniejszą cechą aksamitu jest jego miękkość. Swoje zastosowanie znajduje w ubraniach: przede wszystkim okryciach wierzchnich, ale także sukienkach i spodniach. Z tego wyjątkowego materiału produkuje się także zasłony i obicia do mebli na przykład pufy i kanapy.
Batyst
Jest to materiał merceryzowany, lekki i cienki. Batyst jest biały, a właściwie półprzezroczysty i pełen połysku. Idealny do ubrania w upalne, letnie dni dlatego bardzo często wyrabia się z niego bieliznę oraz sukienki i bluzki.
Dżins
To tkanina o splocie skośnym, która charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i grubością. Z dżinsu wykonuje się ubrania dżinsowe, najczęściej spodnie. Najczęściej jest barwiony na kolor niebieski, a dokładnie barwnikiem jest pigment o nazwie indygo.
Popelina
To materiał prosty, cienki i gładki bez wyraźnej tekstury o płóciennym, dość ciasno tkanym splocie. Jest on bardzo popularny jako tkanina wykorzystywana do produkcji koszul, niestety dosyć łatwo się gniecie.
Sztruks
Materiał ciężki i bardzo grubo tkany, dosyć twardy. Dzięki temu jest bardzo wytrzymały i ciepły. Właśnie dlatego jest tak popularnie wykorzystywany na okrycia wierzchnie: marynarki, płaszcze i kurtki czy spodnie. Charakteryzują go podłużne wypustki wzdłuż materiału.